Architektura je všude kolem nás, již od starověkého Říma. Architektura je druh umění, který je často předmětem zájmu fotografů. Je to z důvodu její různorodosti. Žádné dvě budovy nejsou úplně stejné, liší se stavbou, liniemi, strukturou. To dělá z architektury jedno z nejvíce rozmanitějších druhů umění.
V průběhu staletí se velmi měnily slohy, v kterých byla architektura stavěna, a i dnes můžete najít zástupce mnoha slohů snad v každém městě. Ať už si vezmeme sloh gotický, klasický, barokní, modernistický, nebo jakýkoliv jiný.
Nemyslete si ale, že focení architektury je tak snadné. Nestačí jen namířit objektiv na budovu a stisknout spoušť. Fotografování architektury je hotové umění, a musíte mít určitý talent na focení, abyste dokázali zachytit krásu architektonického umění.
Rozdíl je také v tom, zda fotíte exteriér architektury, nebo interiér.
Při focení exteriéru máte výhodu, že můžete využít přirozeného světla, které vám fotografování nesmírně usnadní. Navíc, pokud fotíte exteriér architektury, můžete si být jistí, že za rok či pár let dostanete opět úplně jiné fotky. Příroda se totiž stará o to, že se architektura přirozeně mění, a je nesmírně zajímavé zaznamenávat tyto změny pomocí fotografování.
Při interiéru musíte počítat s tím, že ten je na zachycení náročnější. Je to hlavně z důvodu větší absence přirozeného světla. Poté záleží na tom, zda jsou přítomny okna, jak velké a jak moc jimi proudí světlo. Někde může být světlo velmi omezené, nebo třeba zkreslené barevně, jako například když fotíte v prostoru kostela, kde jsou přítomny barevné vitráže.
Na fotografování potřebujete samozřejmě i dobrý fotoaparát. Ale dnes už jsou i foťáky ve smartphonech na takové úrovni, že i pomocí jich můžete pořídit špičkové fotky. Jen to samozřejmě nemůže být nějaký obyčejný mobil za pár tisíc. Takovým profesionální fotky nikdy nepořídíte.