Proč je prodej společnosti sro náročný

I mnohým úspěšným podnikatelům se může stát, že budou chtít z nějakého důvodu s podnikáním skončit. Buď proto, že jejich firma jde pomalu ke dnu, nebo prostě cítí, že už jsou dost staří a chtějí si již jen užívat důchodu. Ať tak či tak, většina z nich se rozhodne svou firmu prodat, spíše než zrušit.

Z ekonomického hlediska to dává smysl. Mohou tak na tom vydělat poslední peníze, a navíc dají někomu dalšímu příležitost pokračovat v jejich díle. Ovšem velmi brzy zjistí, že například prodej společnosti sro https://www.companiesandoffices.cz/prodej-spolecnosti/ není tak jednoduchý. Rozhodně ji nestačí nabídnout na trhu a pak s kupcem vyměnit peníze. Zákon má totiž jiné požadavky.

čerstvý podnikatel

Nejprve je potřeba si uvědomit, že zde figurují dva lidé, komandista a komplementář. Oba musí s prodejem souhlasit, a současně je potřeba také najít dva kupce. To může být náročné, neboť většina lidí chce podnikat samo. Avšak vzhledem k tomu, že společnost s ručením omezeným je v současnosti nejpopulárnějším typem firem, je pravděpodobné, že se dříve či později kupec najde.

Ovšem i když se dohodnete, je potřeba zařídit kompletní převod, což také není levná záležitost. Je potřeba si ujasnit, kdo za něj bude platit – bude zahrnut v ceně, za kterou svou firmu prodáváte, nebo jej budou muset platit kupující zvlášť?

výrobní část firmy

S tím pak souvisí i převod vlastnických práv a také firemního majetku, především strojů a zařízení. To je potřeba zvláště ošetřit, neboť se často jedná o velmi drahé přístroje. V případě nehody tedy musí být stoprocentně jasné, kdo bude vlastníkem.

Dále je potřeba obnovit smlouvy se zaměstnanci. Ti musí mít právo se rozhodnout, zda chtějí zůstat v zaměstnání i pod novými majiteli, a to může být náročné. Zdaleka ne všichni mají pochopení a ne se všemi se dá lehce dohodnout.

Je tedy jasné, že se jedná o proces náročný pro obě strany. Je však pravdou, že výsledkem může být výhra pro všechny aktéry.